Milyen hatásai vannak az újszülöttre a gesztációs diabétesznek?

2015/09/18. - írta: DiabDoktor

nega-bebe.jpgA nagy magzati méretek miatt a szülés gyakran nem természetes úton, hanem császármetszéssel történik. A terhességi cukorbetegség szignifikánsan növeli a szülés körüli (perinatalis) szövődmények kockázatát; a kezeletlen gesztációs diabétesz a szülés alatti súlyos szövődmény kockázatát a duplájára, a császármetszés szükségességét a triplájára, a szülést követően az újszülött intenzív osztályos észlelés gyakoriságát a négyszeresére növeli, továbbá növekszik a halva születés kockázata is.

Az újszülött kardiovaszkuláris illetve idegrendszerét érintő fejlődési rendellenesség kialakulására is szignifikánsan magasabb esély mutatkozik. Velőcsőzáródási rendellenesség 13-20 szorosa a normális terhességhez képest. Leszögezendő, hogy a születési rendellenességek kockázata nem emelkedik szignifikánsan azon anyák gyermekeiben akiknél a gesztációs diabétesz az első trimesztert követően alakult ki.

A fentieken túl lehetséges újszülöttkori szövődmények:

  • szülés kapcsán kialakuló sérülés: a nagyobb magzati méretek miatt gyakoribb a vállak illetve a plexus brachialis traumás sérülése
  • polycytaemia: a normálisnál magasabb vörösvértestszámot jelentő állapot
  • hipoglikémia: 15-25 %-ban fordul elő, az újszülöttben alacsony vércukorérték alakul ki (közvetlenül a szülést követő időszakban)
  • hipokalcémia: az újszülöttben a normálisnál alacsonyabb a kálcium szint
  • hyperbilirubinémia: a magzati korban jelen levő, a normálisnál magasabb számú vörösvértest a születést követően elkezd lebomlani, mely folyamat következtében a vérben megemelkedik a bilirubin szint, így kialakul az újszülött kori sárgaság
  • respiratory distress syndroma: légzési elégtelenséget jelentő tünetegyüttes, mely az újszülött életét  közvetlenül veszélyezteti.

A fenti szövődményekről egyöntetűen elmondható, hogy a terhesség szoros ellenőrzése, illetve jó anyagcserekontroll mellett előfordulásuk nagyságrendekkel csökkenthető.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://terhessegidiabetesz.blog.hu/api/trackback/id/tr877714770

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása